Karanfilköy çilingir

Karanfilköy çilingir

Levent genelinde 7/24 hizmet vermekteyiz. hizmet numaralarımızı yukarıdaki resimde aşağıda vereceğimiz numaralardan görebilirsiniz. Kapıda olma süremiz ise 25 dk içerisinde gerçekleşir..

0505 616 94 050542 317 84 200533 957 61 58

Karanfilköy, İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde semt.

İdari olarak Akatlar mahallesinin içinde kalan semt yaklaşık 3 binin üzerinde bir nüfusa sahiptir ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’ne giden çevre yoluyla Sarıyer’e bağlı olan Büyük Armutlu mahallesinden ayrılır. 1940′lı yıllarda İstanbul’a başlayan yoğun göç sonucunda ortaya çıkan bir gecekondu semtidir.Bölgenin ilk sakinleri Karadeniz Bölgesi’nden gelmişlerdi. İlk zamanlarda yapılan mandıracılık ve bostancılık faaliyetlerinin yerini daha sonraları Küçük Armutlu’ya kadar uzanan bir hat üzerinden yapılan çiçek seracılığı almıştır. Artık çiçek seracılığı kalmamışsa da çicek mezatı devam etmektedir. 1970′lerde Büyükdere Caddesi üzerinde kurulan fabrikalar için gereken işgücünü karşılamak üzere özellikle Orta Anadolu’dan yoğun göç aldı.

1980′lere kadar elektrik ve kanalizasyon gibi altyapı faaliyetlerden yoksun kalan Karanfilköy için 1990′lı yıllarda bir toplu konut projesi düşünüldüyse de daha sonra bundan vazgeçildi. Beşiktaş ilçesi içindeki tek gecekondu bölgesidir.

Bir önceki Çilingir Başlığımız olan Halkalı çilingir başlıklı makalemizde Halkalı Anahtarcı, Halkalı Çilingir ve Halkalı oto çilingir hakkında bilgiler verilmektedir.

Yazar hakkında

admin administrator

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.